Oithox Sepet 0

Bit

 Bit (çoğul: bitler) yaklaşık olarak Phthiraptera Takımından , 5.000 türü bulunan kanatsız böceklerdir. Bitler tek delikler, pangolinler , yarasalar ve memeli deniz hayvanları  dışındaki her tür kuşlar  ve memelilerde yaşayabilen sıcakkanlı zorunlu, parazitlerdir. Bitler tifüs gibi hastalıkların taşıyıcısıdırlar

Çiğneyici bitler konakçıların  tüyleri ya da kılları arasında yaşar ve deri ile diğer atıklarla beslenirler; emici bitler ise konakçıların derisini delerek kanları ve diğer salgılarıyla beslenirler. Genellikle bütün hayatlarını tek bir konakçı üzerinde geçirirler ve sirke adıyla da bilinen bit yumurtalarını kıllara veya tüylere yapıştırırlar. Yumurtaların içindeki nimfa tamamen yetişkin olmadan önce üç defa tüy dökerler ki, tüm bu süreç yaklaşık olarak dört hafta sürer.

İnsanlar üzerinde konaklayabilen üç tür bit bulunmaktadır. Bunlar baş biti , vücüt biti ve kasık bitidir. Vücut biti bilinen herhangi bir böceğin en küçük genomuna sahiptir. Bu nedenle medel canlı  olarak sıkça kullanılmış ve çokça araştırılmıştır. 

Alışveriş Sepetim

TIKLA WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER